Windykacja należności

windykacja należnościNa czym polega windykacja należności i czym w ogóle jest windykacja, a także kiedy warto z niej skorzystać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie na naszej stronie. Jeśli potrzebujesz usług windykatora, bo Twój dłużnik spóźnia się z opłaceniem faktury, to pamiętaj że możesz skorzystać właśnie z pomocy usługi jaką jest windykacja.

Windykator – komornik?

Wielu ludzi błędnie sądzi, że windykator jest komornikiem – nic bardziej mylnego. Windykator nie ma takich uprawnień jak komornik i nie może na przykład zlicytować nieruchomości dłużnika w celu oddania nam naszych pieniędzy.

Dobry windykator zazwyczaj stara się działać polubownie, gdyż zdaje sobie sprawę z tego, że jego uprawnienia są dość ograniczone. Na początku zazwyczaj będą to prośby o zapłacenie faktury, telefony, powoływanie się na umowę, a także na odpowiednie przepisy prawne. Jednak nie spodziewajmy się od windykacji spektakularnego przejęcia długu ze stu procentową skutecznością.

Sprzedaj swój dług

Wiele firm poza usługami windykacyjnymi, oferuje też coś z pogranicza faktoringu. A zatem firma tego typu zaproponuje Ci spłatę długu w imieniu dłużnika, zazwyczaj będzie to kwota pomniejszona o prowizję, a następnie na własną rękę będą ściągać dług. W wielu przypadkach jest to korzystne rozwiązanie, szczególnie wtedy gdy musimy zachować płynność finansową, a faktura była wysoka.

Kiedy warto skorzystać z usług windykacji

Jeśli nie masz w swoich szeregach windykatora (wiele dużych firm ma odpowiednie oddziały wewnętrzne), wtedy rozwiązaniem jest outsourcing, czyli zlecenie usługi firmie zewnętrznej. Kiedy warto, a kiedy nie warto iść do windykacji?

Jeśli mamy umowę zawierającą kompletne szczegóły i warunki współpracy z naszym klientem (w tym przypadku z dłużnikiem), wtedy warto zacząć myśleć o windykacji. Na początku warto jednak spróbować podstawowych procedur na własną rękę. Będą to ponaglenia telefoniczne, oficjalne pisma, próba negocjacji (być może dłużnik chętniej zacznie spłacać, gdy rozbijemy mu dług na drobne raty), wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty (oficjalne pismo podparte przepisami i paragrafami, które często wywołuje odpowiednią reakcję).

Jeśli jednak kwota jest relatywnie niska – powiedzmy kilkaset złotych, wtedy nie warto zawracać sobie głowy windykacją. Sama firma windykacyjna zażąda za dużej prowizji i może się to okazać dla nas nieopłacalne.

Windykacja należności przez internet

Jeśli masz problem z dłużnikiem, warto skorzystać z internetowej windykacji. Wiele firm działających w sieci, może Ci pomóc praktycznie bez wychodzenia z domu. Na naszej stronie znajdziesz namiary na tego typu firmy. Warto sprawdzić i skorzystać z nich usług. Powodzenia.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *